Hei Hei! Hea Luke mõisa sõber!
Meie kolmas töötuba Luke mõisa uues kästitöökojas alustab juba järgmisel teisipäeval 12. veebruaril kell 18.30. Tule meiega käsitööd tegema! Luke mõisas on ka talvel mõnus! Töötuba sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele! Nii, et ära karda, et pole ennem nõusid maalinud vaid tule kohale ja teeme seda koos!
NB! Kui sa soovid tulla, aga kõigis töötubades osaleda ei saa, kirjuta meile, leiame lahenduse!
Rohkem infot töötoa kohta:
Portselanimaali töötoad Luke mõisas algavad 12. veebruaril. Sul on suurepärane võimalus alustada portselanmaaliga kogenud juhendaja juhendamisel.
• Kursuse algus teisipäev 12.02.2019 kell 18.30. Järgnevad kursused toimuvad teisipäeviti kell 18.30 19. ja 26. veebruaril, 5. märtsil.
• Kellele: algajale, edasijõudnule
• Kestus: 2–2,5 tundi
• Sisaldab: juhendamist, töövahendeid, värve, portselannõud, nõu põletamist ahjus
• Kursuse osalustasu: 20€ kord, kokku 80 eurot. Kursuse eest võib tasuda korraga või kahes osas. Registreerimiseks palume kirjutada meilile info@lukemois.ee, helista 55689096 või kirjuta fb postkasti. Palume lisada oma nimi, meiliaadress ja telefoninumber. Vastame kõikidele ja anname teada vabade kohtade olemasolust. Lõplik registreering kinnitatakse vähemalt esimese osa osalustasu 40 euro tasumisel Sihtasutus Luke Mõis a/a-le EE891010220123984019. Palume selgitusse lisada portelanmaal ja osaleja nimi.
NB! Facebook´i üritusel osalemine ei taga kohta töötoas!
• Grupi suurus: minimaalselt 5 ja maksimaalselt 12 osalejat. Korraldaja jätab endale õiguse väiksema osalejate arvu korral jätta töötoad ära, teavitades sellest kõiki osalustasu tasujaid edastatud kontaktidele.
• Juhendab Tiiu Kukk, kes on õpetanud Soome Rahvaülikoolis portselanmaali 14 aastat.
• Rohkem infot ja kontakt: Manni Kunst UÜ (F: Manni kunst), kunstnik Mariliin Kindsiko, telefon +372 53952600 või Luke mõis, Gea Järvela, telefon +372 5088359.
Kursusel õpime erinevaid portselani kaunistamise võtteid klassikalises ja modernses stiilis. Lisaks tutvume portselani, kui materjaliga (kuidas vahet teha portselanil ja selle alaliikidel, mida saab kasutada maalimiseks). Õpime kasutama töövahendeid ja nende hooldust, värvide ja õlide kokkusegamist. Esimeses tunnis valmib käeharjutusena kruus. Jätkame maalivõtete omandamist ja maalimist. Õpilasel on võimalik soovi korral kaasa võtta oma nõud.
Õpetajaks on Tiiu Kukk, kes on õpetanud 14 aastat Soomes Rahvaülikoolis portselanimaali ning on maalinud rohkem kui veerand sajandit.
Õpetaja Tiiu kohtumine portselanimaaliga algas just nimelt taluperenaistele korraldatud kursustega talvisel ajal. Soomes tööl olles igatses uudishimulik hing ja kullasepa tütre käsi midagi loomingulist. Tuttav õpetaja kutsus Tiiu endaga kaasa portselani maalima. Esimene maalitud taldrik õnnestus ning nakatumine portselanimaalipisikuga oligi alguse saanud. Õige pea võttis noor eestlanna endaga koos maaliklassi ka oma tütre, kes nüüdseks on tuntud kunstnik ja portselanimaalija Mariliin Kindsiko. Ema ja tütar on koos maalinud nüüdseks 26 aastat. Kõik algas ühest maalitunnist keset külma talve.
Portselanimaal on Soomes olnud populaarne harrastus pea 100 aastat. Võib öelda, et Eesti käsitööringidesse jõudis portselanimaal samuti Soome eeskujul aga alles eelmise sajandi lõpuaastatel. Algselt oli portselanimaal Soomes jõukate aadlike ja linnaprouade vaba aja veetmise võimalus. Peale Teist maailmasõda ja riigi ülesehitust hakkasid portselanimaaliga tegelema ka taluperenaised. Populaarsuse tipp oli 1960-80-tel, mil hakkasid levima stiliseeritud ja minimalistlikud dekoreerimisvõtted kodukujunduses. Modernism jõudis koos jõukuse kasvuga ka lauanõudele. Ometigi oli, ja on nüüdki, klassikaline lillemaal portselanil jätkuvalt populaarne, väikese vabadusega dekoreerida nõusid ka kaasaegsemas võtmes, näiteks stiliseerida lilli. Maaliõpetajad jälgisid, et õpilased oleksid maalides täpsed ja puhtad ning kui taldrikule või tassile tekkis maalimisel viga või liigne värvikiht, siis kästi see maha pesta ning uuesti alustada. Pintslitõmbeid õige kujuga lilleõie või lehekese maalimiseks võib lõputult harjutada. Miniatuurse maailma loomine tarbeesemele on suurt rahulolu pakkuv tegevus.
Sinu Luke mõis